Joe Biden kitálalt: ez szükséges ahhoz, hogy végre véget érhessen az orosz–ukrán háború
Az amerikai elnök már alelnökként is látta, hogy Ukrajna rendkívül korrupt ország.
Az orosz elnök szerint Németország a második világháború után soha nem volt teljesen szuverén.
Nyitókép: VLADIMIR ASTAPKOVICH / POOL / AFP
Ukrajna visszatéríthetetlen veszteségei „a különleges hadművelet” során ötször nagyobbak, mint Oroszországéi – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán a külföldi hírügynökségek vezetőivel szerdán Szentpéterváron tartott találkozón.
Ha a visszatéríthetetlen veszteségekről, a nem visszatéríthető veszteségekről beszélünk, akkor az arányuk egy az öthöz”
– mondta Putyin, aki szerint az ukrán hadsereg havonta mintegy 50 ezer embert veszít, „visszatéríthetetlen és egészségügyi minőségben”.
Úgy vélekedett, hogy az Ukrajnában megkísérelt totális mozgósítás éppen ezzel függ össze. Közölte, hogy ukrán fogságban 1348 orosz, orosz fogságban pedig 6465 ukrán katona van. Azt mondta, hogy a háborúban legkevesebb 30 orosz újságíró vesztette életét. Azzal vádolta meg a „kijevi rezsimet”, hogy a szó szoros értelmében halálra kínozta a börtönben Gonzalo Lira amerikai újságírót.
Arra figyelmeztetett, hogy a nyugati országok részvételével Oroszország ellen végrehajtott csapások az Oroszország elleni közvetlen háborút jelentik, amire Moszkva reagálni fog. A nagy hatótávolságú fegyverek Ukrajnába szállítására aszimmetrikus választ helyezett kilátásba. „Azon gondolkodunk a témában, hogy ha valaki lehetségesnek tartja, hogy ilyen fegyvereket háborús övezetbe szállítson azért, hogy csapást mérjenek velük a területünkre és problémát okozzanak nekünk, akkor nekünk miért nincs jogunk az ugyanilyen kategóriájú fegyvereinket a világ azon régióiba szállítani,
ahol csapásokat mérnek azoknak az országoknak az érzékeny létesítményeire, amelyek ezt Oroszország ellen teszik”
– nyilatkozott.
Ismételten felhívta a figyelmet arra, hogy az ukrán hadsereg önmaga képtelen precíziós rakétákkal csapást mérni. Azt mondta, hogy az amerikai fegyverszállítások leállítása nyomán a konfliktus 2-3 hónapon belül véget érne. Meglátása szerint az Egyesült Államoknak egy évre lehet szüksége ahhoz, hogy „megszabaduljon” Volodimir Zelenszkij ukrán elnöktől. Azt prognosztizálta, hogy 2025 tavaszáig „megtűrhetik”, aztán, miután már mindent megtett, amit mondtak neki, lecserélik, jelöltek pedig már vannak a posztjára.
Leszögezte, hogy Oroszország érdekelt Ukrajna semleges státuszában. Putyin szerint az Egyesült Államokban Ukrajna „senkit sem érdekel”, és az amerikaiakat csak a saját nagyságuk, vezető szerepük érdekli.
Ha a leendő amerikai kormányzat a nemzeti érdekek felé orientálódik majd, akkor változhat Washington Oroszországhoz és az ukrajnai konfliktushoz való hozzáállása”
– mondta.
Az amerikai választások kilátásairól szólva elmondta: Oroszországnak végeredményben mindegy, hogy ki lesz az elnök, Joe Biden vagy Donald Trump, és bármelyik megválasztott elnökkel együtt fog dolgozni. Meglátása szerint az amerikai Oroszország-politika a választások után sem fog megváltozni.
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai elnök már alelnökként is látta, hogy Ukrajna rendkívül korrupt ország.
Németországgal kapcsolatban egyebek között elmondta, hogy a német tankok megjelenése ukrán földön „erkölcsi és etikai sokkot” okozott Oroszországban,
a rakéták Kijevnek való szállítása pedig végleg tönkre fogja tenni az orosz-német kapcsolatokat.
Kifejtette álláspontját, miszerint Németország a második világháború után soha nem volt teljesen szuverén, a jelenlegi német vezetésből senki sem védi a német nép érdekeit és Németország mind védelmi, mind információs téren az Egyesült Államoktól függ.
Az orosz-német kapcsolatok megszűnése az energiaágazatban Putyin szerint a német vállalatok versenyképtelenné válásához vezet, ami nemcsak Németország, hanem egész Európa számára súlyos következménnyel járhat.
(MTI)
***
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Fontos beszéd hangzott el Ramsteinben.
Már a jövő háborúira készülhetnek Ázsiában.
Az ukrán elnök szerint az országában dúló háború egyik oka éppen ezen országok politikai döntésében keresendő.